2014. április 27., vasárnap

Nizwa és környéke

A vízumot a határon lehetett felvenni. 5 riál a vízum 10 napra, melyet pénzváltásnál egyből le is vontak. Hatalmas sor volt, de szerencsére gördülékenyen ment minden. Az ingyenes WiFi segített a várakozásban.
A reptéri váróból kilépve már a szálloda emberei vártak minket. Egyből éreztük, hogy ez másabb, mint Dubai. itt már tökön-paszulyon keresztül mentek az emberek a terminél előtt, mindenki mindenkit le akart inteni, hogy hozzá szálljon be, ő fuvarozza el A-ból B-be. Szerencsére nekünk ezzel nem kellett foglalkozni.
Megérkezésünk után már nem sokat csináltunk. Elfoglaltuk a szobánkat, ahol kiderült, hogy valamit itthonról, vagy az itthoni képviselet kinti partnere, de rosszul foglaltak le. Kb. 1 óra alatt oldódott meg a probléma.


Nizwa
Reggelit követően a Zahara Tours autói és 2 sofőrje már vártak minket. Az elkövetkezendő egy hétig ők voltak az idegenvezetők is egyben. 4-4-en ültünk egy autóban. Nizwába, az ország belsejébe indultunk. A táj csodálatos volt. Előbb félsivatagos volt, ahogy elhagytuk Muscat-ot, majd hegyvidékibe ment át.
Nizwa Omán egyik legrégebbi városa. Fő látványossága a pénteki állatpiac. Itt nem virágokat, vagy gyümölcsöket adnak, hanem hús-vér állatokat. 



Mint pl. kecskét, birkát, juhot. Piszok érdekes volt; nem mindennapi, az tény. 



Az állatok mellett halpiac is működik. A kardhalakat a szemünk láttára nyúzták meg; minden tiszta vér volt. 

Innen a Nizwa Erődbe mentünk, mely az egyik legérdekesebb látnivalója a városnak. Az erőd 1668-ban épült Imam Sultan Bin Saif Al Ya’rubi által (szép hosszú nevű szultán). Az erőd közigazgatási központként működött, és az imam székhelye volt egyben. Fontos kereskedelmi útvonalak mentén épült, és ma Omán egyik leglátogatottabb helyének egyike.




Nizwában híresek a kézműves és mezőgazdasági termékek, amelyeket a kiterjedt souq-ban lehet megvásárolni. A souq nyüzsgött a húsoktól, a halaktól, a gyümölcsöktől, a zöldségektől, datolyától, aranytól és ezüsttől. A nizwai ékszerek az egyik legjobb minőségűek az országban.



Nizwából az első wadi felé vettük az irányt. A wadi jelentése kiszáradt folyómeder, ahol az év 90%-ban lehet szárazföldön – a folyómederben – is autózni. A maradék 10%-ban ez esélytelen, mert a hegyekből jövő folyónak olyan sodrása van, hogy esélytelen. (Azt azonban nem tudtuk meg, hogy mikor van az esős évszak. Háromszor kérdeztünk rá, három különböző alkalommal, és ennyiszer kaptunk különböző válaszokat: kezdve az év elejétől, a nyári hónapokon át, a téliig). Eszméletlen jó volt a ralizás. Nyomta rendesen a sofőr, odatette magát rendesen. 



A wadi is érdekes volt, péntek révén rengeteg helybeli piknikezett. Kisebb víztócsák voltak, de nagyobb részt kiszáradt volt a meder, körülötte pedig több száz méter magas sziklafal vette körbe a tájat.

A wadi után a 2000 méter magas hegyekre indultunk (Jebel Al Akhdar). Külön engedéllyel lehet belépni a területre. Egy helyi étteremben töltöttük el az ebédet, ahol a szokásokat mi is tartottuk, és a földről ettünk. Érdekes volt kipróbálni. Nekem már volt részem ilyenben tavaly Iránban, ellenben jó pár emberkének nem; egy részüknek tetszett – egyszer az életben ki kell próbálni alapon, azonban egy kisebbik résznek sajnos nem jött be – nem fogják otthon bevezetni ezt a szokást. 


Ebéd után Birkat Al Mauz felé vettük az irányt, mely egy igazi szellemváros. 1959-ben hagyták el az utolsó lakosok a várost, mert olyan rossz állapotba került a falú, hogy egyszerűbb volt újat építeni a hegy keleti oldalán. A falú egy 20 perces gyalogúton közelíthető meg, de fentről is eszméletlen látványt nyújtott. Sajnos nem csatlakoztak hozzám, így nem tudtam elmenni megnézni. (Időben is sok lett volna, majd 1 óra összességében). A falú a középkorból maradt meg, így első kézből lehet megismerni, milyen volt az élet a középkori Ománban.


Utolsó programként egy datolya erdőt néztünk meg. A lemenő nap sugaraiban gyönyörű látványt nyújtott a táj; háttérben a hegyekkel. Egy emelkedőre kaptattunk fel, és onnan tekintettünk körbe.



A szállás Nizwában volt, két éjszakát töltünk el. A Falaj daris Nizwa minden téren megfelelt, tökéletes volt pihenésre is.


Második nizwai napunkon két részre oszlott a csapat. A társaság lány tagjai úgy döntöttek, hogy kihasználják a 30 fokos meleget, és napozásra, pihenésre használták az időt.
Mi addig Jabrinba mentünk. A Yaruda-dinasztia építette a 17. században. Omán egyik legszebb erődje, ami kiemelkedik a többi közül a díszes mennyezeteivel, a festett falakkal és a bonyolultan faragott ívekkel. 




Sajnos a Bahla-erőd restaurálás miatt árva van, de ilyen állapotban is méltó arra, hogy az UNESCO világörökségi listán szerepeljen. 


Al Hamra egy 400 éves település, mely Omán egyik legrégebbi városa, és egy ferde sziklalemezre épült. A házak teteje nagyrészt sárból és szalmából készült.




Misfah egy hegyoldalba épült város. Ma már kevesen lakják; a legérdekesebb látnivalója az öntözőrendszer, melyet évszádokkal ezelőtt építettek, és a mai napig működik – ez szolgáltatja a vizet a falúban még ma is.



Utolsó látnivalónk mára Wadi Nakher, mely Omán „Grand Canyonja”. A legmélyebben fekvő kanyon; több km-t mentünk a belsejében lenyűgöző tájakon. Kisebb vízfolyásokon át, köves területen vezetett az út. Eszméletlen offorad volt.




Kora délután értünk vissza a szállásra, és csatlakoztunk a többiekhez. Pihenés, napozás volt már csak a főszerep, nah meg a medencében úszkálás. (Bár napközben jó idő volt,  az esték hűvösek voltak). 



2014. március 17., hétfő

Dubai 3

Cápaséta a Dubai Mall áruházban, a világ legnagyobb akváriumában; cápák kíséretében :)



Dubai 2

Az első abu-dhabi nap után a szálloda tetején lévő medence partján pihentük ki a fáradalmakat. A kilátás a teraszról eszméletlen volt: szemben velünk a Burj Al Arab szálloda, míg a másik irányba a Burj Khalifa.

Második nap este, mint már említettem, a Burj Al Arab-ba mentünk el. Itthon is tervben volt, hogy el kéne, de végül 4-en vállalkoztunk. Így is nagy szerencsénk volt, mert szerda este fél 12-re kaptunk csak szabad helyet a Skyview Bar-ba. Ez 200 méter magasan van, és megfigyelhető az éjszakai Dubai.





A Burj Al Arab-ról (Arabok-tornya) röviden. A világ egyik legimpozánsabb 7 csillagos szállodája. Luxus mindenhol és mindenütt. 321 méter magas és 280 méterrel bentebb található egy mesterséges szigeten. Az arab vitorlás hajót formázó épület tervezésénél egy olyan építészeti alkotást próbáltak létrehozni, amely Dubaj szimbólumává válhat.



Ezt a célját elérte, hiszen ma már világszerte ismert. Előzetes foglalás nélkül be sem lehet menni a szállodába. Nekünk is többször ellenőrizték, míg felértünk az étterembe. Kötelező fogyasztás van: 265 AED, kb. 16.000 Ft. Ezt egy koktéllal és egy sütivel hoztuk össze.



Ez a legolcsóbb módja, hogy bejusson valaki a luxus eme forrásába. Egy hatalmas belső fogadott minket, ahova egy mozgólépcsővel lehetett feljutni, egy akvárium mellett. Hatalmas élmény volt. A bar pazar, de a kilátás még pazarabb.



Utolsó Dubai napunkat az Atlantisz szállodánál kezdtünk, ami a Pálma szigetcsoporton található. Szintén 7 csillagos szállodáról van szó. Taxival mentünk, de visszafelé a mágnes vasutat választottuk.



A pálma-forma csak a magasról vehető ki, de az ágak jól látszódtak a metróról is. 2008-ban adták át. A pálmán minden megtalálható, ami szem-szájnak ingere.

35 km volt a taxival a Dubai Múzeum, amelyért mindössze 2400 Ft-nak megfelelő dirhamot fizettünk. Szegény taxis rosszul adott vissza, ami mi is csak később vettünk észre. 1799-ben épült az erőd, amely ma a múzeumnak helyet ad. Ízlésesen rendezték be, ahol ízelítőt kapunk Dubai történelméről a kezdetektől 1980-ig.



A sivatagi élettől kezdve a tradicionális otthonokon át, a mecset életét és működését, a (gyöngy) halászatot mutatja be. Az ősi hajóépítést is láthatjuk.

A Mall of the Emirates-ben töltöttük el a hátralévő időt. Ebben a Mall-ban található a világ egyetlen, és legnagyobb fedett pályás sípályája. Síelni, snowboardozni, és szánkózni is lehet benne. A leghosszabb pálya 400 méter, és 85 méter magas. 5 különböző pálya van benne. Ahogy megfogalmaztuk: elmentünk a télből (február) a nyárba, hogy a nyárban megkeressük a telet :D



7-re értünk vissza a szállodába. Fél 8-ra jött értünk a transzfer, ami kivitt minket a reptérre, és kezdetét vette a következő utazás: OMÁNba. A Swiss járata időben érkezett. Az Airbus A330-as tömve volt, de 45 percet könnyen ki lehetett bírni.


2014. március 16., vasárnap

Abu-Dhabi

Az előző postot úgy hagytam abba, hogy leszerveztem a kirándulást a mindössze 140 km-re fekvő fővárosába. Előzetesen 3 helyet beszéltünk meg: Zajed-sejk nagy Mecset, Emirates Palace és a Ferrari World.



Az Egyesült Arab Emírségek, valamint azazonos nevű társemirátus fővárosa, az ország legnagyobb, egyúttal Dubaj után második legnépesebb városa. A várost 1761-ben alapította a közeli Líva-oázisban élő Jász-törzs, s 1769-ben maguk a törzs vezetői is ide helyezték át székhelyüket a közeli al-Dzsivából. Abu-Dzabi történelmét a 19. század folyamán a szomszédos törzsekkel folytatott hadakozás jellemezte, s az állandósuló viszályok következményeként a város számottevően nem is fejlődött, a 20. század elején mindössze 6000 lakosa volt. A város életében nagy változást hozott 1958, amikor felfedezték a közelben rejlő hatalmas kőolajmezőket, amelyeknek 1962-ben megindult kitermelése rendkívül gazdaggá tette az emírséget, és magát a várost is.

A probléma már ott kezdődött, hogy a guide bénázott a mecsetnél. Nem engedtek be minket elsőre, mert engedély kell, amit viszont a vezetőnknek tudnia kellett volna. Mindezt angolul mondta el egy másik koma. Kb. 1 óra várakozás után megkaptuk az engedélyt. Egészen addig a buszban kellett várakozni. A mecsetbe nem jött be utána sem, csak elmondta azokat az infókat, amiket előtte pár perccel a Wikipediáról elolvasott. Csöppet szánalmas volt, és átlátszó.

A mecset amúgy fantasztikus. A nyolcadik legnagyobb mecset a világon. Nevét Zájed bin Szultán Ál Nahján emír-elnökről kapta. A mecset hivatalosan 2007-ben az iszlám ramadán hónapban nyílt meg. A mecsetet 54 darab, fehér márvánnyal díszített kupola díszíti.



Az épület négy sarkában elhelyezett minaretek 115 méter magasak. A mecset egésze egyszerre 40 000 hívőt tud befogadni. A fő imacsarnokban egyszerre 9000 hívő fér el. A világ legnagyobb szőnyege, mely 5700 m² területű. A szőnyeg 15 kisebb darabból áll, amit ott helyben kézzel varrtak össze. A szőnyeg 35 tonna gyapjúból és 12 tonna pamutból készült, teljes súlya így 47 tonna. A szőnyegben összesen 2 268 000 000 csomó van.



A világ legnagyobb csillárja 10 m átmérőjű. A mecsetnek egyébként hét csillárja van, amit Németországból szállítottak. (Infó innen).

A következő megálló az Emirates Palace (lett volna). A királyi palotánál fordultunk vissza, ahol úgy be volt szarva a guide, hogy szinte a fejét is lehúzta a kanyarnál. Be szerettünk volna menni a szállodába, de közölte, hogy nem lehetséges. Amit furának tartottam, mert tudtommal be lehet, illetve egy ismerős az előző héten bent volt. 2 képet készíthettünk a kerítésen kívül, majd mennünk kellett. Itt már kezdődött a lincs-hangulat.

A Ferrari World vidámpark felé vettük az irányt. Itt található a világ leggyorsabb hullámvasútja. Nagy része fedett, így ez a világ legnagyobb fedett vidámparkja is. 240 km/h-ra gyorsul fel 5 mp alatt, és éri el a 4,8 G-t. 52 méter magasra megy fel, majd bele a mélybe. 



A parkban még több attrakció is akad még: két hullámvasút, Ferrari autó kiállítás, gyárbemutató, vízi hullámvasút, stb. Összesen 20 játék. A park a Yas-szigeten helyezkedik el, mellett pedig a Formula 1-es pálya.


Láttuk a lehajtót, de mi természetesen nem hajtottunk ki, hanem mentünk tovább. Mutatta a guide, hogy ott a park, és ennyi. először azt hittük, hogy egy másik lehajtón megyünk, de mikor láttuk a Dubai táblát kitéve, akkor már kapcsoltunk, hogy ez bizony kimaradt. Mikor mondtuk, hogy mi akarunk menni, mintha meg se hallotta volna. Hogy ez nem volt benne. Meg azzal jött, hogy 2-3 óra sor van… Stb. Megálltunk enni, ahol otthagyott minket. Vagyis szerinte lassúak voltunk. Ekkor tudtuk már, hogy nem fizetünk, és kicsapjuk a balhét, ha visszaértünk.

Kora estére értünk vissza. A szállóban ott volt, akinél lefoglaltuk az utat. Ők sem értették, hogy mi történt. Kb. fél óra vita után sikerült engedményt is kicsikarnunk. Másnap elvisznek minket újfent Abu-Dhabiba, és a Ferrari Worldbe is. Sikerült egy jó árat kicsikarnunk.

Egyfelől örültünk neki, másfelől nem, mert veszítettünk egy napot.

Másnap a program hasonló volt. Előbb az Abu-Dhabiban található Heritage village-be mentünk. Ez hasonló a Dubaiban lévőhöz, de nagyobb és a tengerparton található. 




Kézműves dolgoktól kezdve mindent bemutat, hogy annó, milyen is volt a város. Az annó alatt kb. 50 évet kell max. érteni.

Az Emirates Palace Hotel Abu Dhabi 7 csillagos szállodája. 1,3 km saját tengerparttal rendelkezik, és az arany és a márvány dominál. 302 szoba és 92 lakosztálya van. Itt található a világ legelső arany autómatája. 




Nem kp-t lehet felvenni, hanem aranyat ad ki a pénz fejében napi aranyáron. Lenyűgöző volt.



Innen mentünk a Ferrari Worldbe, ahol 3 órát töltöttünk el. Este 7-re értünk vissza Dubaiba. 



Egyik este még visszamentünk a Khalifához, újfent megnézni 1-2 vízi játékot. Másik este pedig a világhírű Burj Al Arab szállodába mentünk el az egyik étterembe. De ez utóbbiról a következő posztban.